Autismus jinak

Autismus a přístup okolí

Jedním z klíčových principů Son-rise Program® je postoj k dítěti a potažmo jeho autismu. Son-rise Program® si totiž „dovolil“ navrhnout milovat dítě takové jaké je, včetně všeho, co jeho autismus přináší. Sebelepší technika tohoto programu, či jiné terapie, nebude totiž tak efektivní, jestliže člověk, který ji vykonává např. nevěří, že by se dítě mohlo někam dál posunout. Son-rise Program® se snaží povzbuzovat rodiče a lidi pracující s autistickými dětmi, aby si z této situace také vzali něco pro sebe. Rodiče praktikující Son-rise Program® (tedy rodiče, kteří na sobě vědomě pracují) mohou potvrdit, že jestliže dítě cítí z jejich strany předsudky, strach či nátlak, jeho pokroky nejsou zdaleka tak velké, jako když se rodič tohoto všeho oprostí.

 

Často se mi stává, že dítě, které mě v životě nevidělo a mělo doposud veliký problém s novými lidmi, se ke mně vrhne a hned mě táhne do své herny, aniž by mě znalo. Není to žádný zázrak. Naopak, pokud s dítětem na něčem pracuji a cítím, že jsem unavená, naštvaná nebo na dítě tlačím, moje nepohoda se na něm okamžitě odrazí. Když jsem studovala Son-rise Program® v USA, měli jsme jako součást našeho studia pravidelnou zpětnou vazbu se školeným Son-rise učitelem, který reagoval na naši práci v herně (do herny bylo vidět skrz skrze dvoustranné zrcadlo). První otázka učitele byla vždy: „Jak jsi se v herně cítila“. Vždy, když jsem v herně cítila nějaké nepohodlí, moje studijní hodina se skládala převážně z rozboru mého nepohodlí. Až teprve za několik měsícu jsme se dostali k samotným technikám Son-rise program®, které jsou opravdu až druhořadé.

 

Možná teď slyším některé rodiče říkat:„Ona si to představuje jako Hurvínek válku, vždyť já mám doma ještě další dítě a někdy je to opravdu „o nervy“. Tak, jako ostatní Son-rise rodiče, jsem si i já prošla obdobím, kdy jsem se snažila být dokonale šťastná a v pohodě. Vedlo to samozřejmě k ještě větším stresům. Diskutovala jsem o tom s naší učitelkou Bryn, která mi vysvětlila, že nejde o to být dokonalý. Ode mě, jako od certifikované Son-rise terapeutky, se očekává, že se budu všemi svými silami snažit o to, abych byla co nejvíce v pohodě. Neznamená to však, že musím být dokonalá. To stejné platí pro rodiče. Jde o to, aby člověk na sobě pracoval. Son-rise program je cesta a opravdu, nikdo není dokonalý. Já, stejně tak jako každý certifikovaný terapeut a učitel Son-rise programu dostávám stále jednou za čas zpětnou vazbu od svých nadřízených. Pokud bych při práci na sobě zakrněla, nemohla bych ji už dělat, i když ovládám všechny učební techniky Son-rise Program®.

 

Son-rise Program® se jen snaží rozšířit myšlenku, která je podložená 30 letou praxí, že lidé s autismem si lépe vytvoří vztah k člověku, který je v pohodě a neodsuzuje je. Lidé s autismem jsou více inspirováni se od kohokoliv učit, jestliže je ten člověk má rád takové jací jsou.

 

Přístup k člověku, potažmo k člověku s autismem, je to nejdůležitější!!

(techniky Son-rise Program® jsou sice skvělé, ale nejsou efektivní bez milujícího přístupu)